Treći put u karijeri Novak Đoković i po prvi put Daphne Schippers sportaši su koje je Europska udruga sportskih novinara (AIPS Europe) proglasila najboljima na Starome kontinentu
 
I dok je najboljem tenisaču današnjice Đokoviću ovo već treća titula najboljega u Europi (nakon 2011 i 2012), Nizozemka Schippers je do ove titule došla nakon sjajnih utrka na atletskom SP u Pekingu prošloga ljeta. Uzela je zlato na 200 i srebro u utrci na 100 metara. Tako će Novaku Đokoviću pripasti i nagrada Frank Taylor (tek od 2003.se nagrada tako zove, prema bivšem predsjedniku AIPS-a i UEPS-a), a Nizozemki nagrada Evgen Bergant (prema jednom od najagilnijih i najdugovječnijih dužnosnika UEPS-a).
 
Ovaj je izbor već 33. po redu, prve su nagrade dodijeljene 1983. a od prije 2 godine najbolji se proglašavaju tako da se iz velike AIPS-ove (Svjetske udruge sportskih novinara) ankete za najbolje sportaše godine jednostavno „uzelo“ dvoje najboljih Europljana.
Evo i dosadašnjih dobitnika nagrada „Frank Taylor“ i „Evgen Bergant“:
 
SPORTAŠI
 
2015      Novak Djokovic (Serbia)                                            tennis
2014      Manuel Neuer (Germany)                                           football
2013      Mo Farah (Great Britain)                                            athletics
2012      Novak Djokovic (Serbia)                                            tennis
2011      Novak Djokovic (Serbia)                                            tennis
2010      Sebastian Vettel (Germany)                                   Formula 1 motor racing
2009      Roger Federer (Switzerland)                                       tennis
2008      Rafael Nadal (Spain)                                                  tennis
2007      Roger Federer (Switzerland)                                       tennis
2006      Roger Federer (Switzerland)                                       tennis
2005      Roger Federer (Switzerland)                                       tennis
2004      Roger Federer (Switzerland)                                       tennis
2003      Michael Schumacher (Germany)                            Formula 1 motor racing
2002      Michael Schumacher (Germany)                            Formula 1 motor racing
2001      Michael Schumacher (Germany)                            Formula 1 motor racing
2000      Pieter van Hoogenband (Netherland)                           swimming
1999      Tomas Dvorak (Czech Republic)                                athletics
1998      Bjoern Daehlie (Norway)                                           cross country skiing
1997      Wilson Kipketer (Denmark)                                        athletics
1996      Alexander Popov (Russia)                                          swimming
1995      Jonathan Edwards (Great Britain)                              athletics
1994      Michael Schumacher (Germany)                          Formula 1 motor racing
1993      Linford Christie (Great Britain)                                   athletics
1992      Vitaly Scherbo                                                   (Commonwealth of the Independent States) gymnastics
1991      Sergey Bubka (Soviet Union)                                     athletics
1990      Lothar Matthaeus (Germany)                                     football
1989      Boris Becker (Germany)                                            tennis
1988      Sergey Bubka (Soviet Union)                                     athletics
1987      Stephen Roche (Ireland)                                           cycling
1986      Boris Becker (Germany)                                            tennis
1985      Sergey Bubka (Soviet Union)                                     athletics
1984      Michel Platini (France)                                               football
1983      Michael Gross (Germany)                                          swimming
 
SPORTAŠICE
 
2015      Dafne Schippers (Netherlands)                                  athletics
2014      Darya Domracheva (Belarus)                                    biathlon
2013      Yelena Isinbayeva (Russia)                                       athletics
2012      Jessica Ennis (Great Britain)                                      athletics
2011      Federica Pellegrini (Italy)                                          swimming
2010      Blanka Vlasic (Croatia)                                             athletics
2009      Blanka Vlasic (Croatia)                                             athletics
2008      Yelena Isinbayeva (Russia)                                       athletics
2007      Justine Henin (Belgium)                                             tennis
2006      Justine Henin-Hardenne (Belgium)                              tennis
2005      Yelena Isinbayeva (Russia)                                        athletics
2004      Kelly Holmes (Great Britain)                                      athletics
2003      Justine Henin-Hardenne (Belgium)                              tennis
2002      Justine Henin-Hardenne (Belgium)                              tennis
2001      Svetlana Khorkina (Russia)                                        gymnastics
2000      Inge de Bruijn (Netherland)                                       swimming
1999      Gabriela Szabo (Romania)                                         athletics
1998      Larissa Lazutina (Russia)                                           cross-country skiing
1997      Martina Hingis (Switzerland)                                      tennis
1996      Svetlana Masterkova (Russia)                                   athletics
1995      Steffi Graf (Germany)                                              tennis
1994      Manuela Di Centa (Italy)                                           cross-country skiing
1993      Franziska van Almsick (Germany)                             swimming
1992      Krisztina Egerszegi (Hungary)                                   swimming
1991      Monica Seles (Yugoslavia)                                        tennis
1990      Katrin Krabbe (Germany)                                         athletics
1989      Steffi Graf (Germany)                                              tennis
1988      Kristin Otto (GDR)                                                    swimming
1987      Steffi Graf (Germany)                                              tennis
1986      Heike Drechsler (GDR)                                             athletics
1985      Marita Koch (GDR)                                                  athletics
1984      Marja-Liisa Kirvesniemi (Finland)                               cross-country skiing
1983      Jarmila Kratochvilova (Czechoslovakia) athletics
 
Inače, AIPS Europe (do nedavno UEPS) osnovan je u Milanu 1977., tako da će iduća godina proteći u obilježavanju 40 godina postojanja. Već polovicom siječnja će u Istanbulu biti održana svečanost povodom 40 godina, na kojoj će Hrvatsku predstavljati Ivana Lukačić i Vesna Brumec u ime Hrvatskog zbora sportskih novinara.
 
Prenosimo AIPS Europe FOTO arhiva AIPS