U organizaciji Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) i Međunarodnog odbora mediteranskih igara (MOMI) u splitskoj Vili Dalmaciji održana je svečanost pod nazivom Tribute to Boris Ljubičić, na kojoj je poznatom hrvatskom dizajneru uručen Orden časti mediteranskog pokreta i vrijedan dar HOO-a.

Gotovo pola stoljeća nakon što je osmislio službeni znak mediteranskog pokreta, potom i znak Mediteranskih igara u Splitu 1979. godine, poznati hrvatski dizajner dobio je priznanja za iznimna kreativna ostvarenja koja su zadržala aktualnost sve do danas.

Uručujući mu Orden časti MOMI-ja, predsjednik mediteranske sportske udruge Davide Tizzano je istaknuo:
– Razlog zašto smo ovdje je rješavanje vrlo važnog pitanja. Kao što znate, naš logo je napravio gospodin Boris Ljubičić 1976. godine, i budući da želimo zadržati prava korištenja njegova uratka i u budućnosti, odlučili smo to regulirati ugovorom te mu odlikovanjem iskazati počast. Vrlo smo mu zahvalni na tome, naravno i Hrvatskoj. Sretni što ćemo na ovoj svečanosti proslaviti naš službeni znak - tri spojena kruga koja simboliziraju jedinstvo. Vjerujem da će to biti za budućnost Mediterana. Također, vjerujem da imamo lijepu budućnost, ostanite svi zajedno unutar mediteranskog bazena jer predstavlja dobru snagu za sport, posebno u situaciji koja je loša za mnoge ljude zbog ratnih zbivanja. Mi smo zastava jedinstva, mi smo zastava sporta, mi smo zastava mira.

Predsjednik Zlatko Mateša apostrofirao je Ljubičićeve zasluge i za brojno drugo prepoznatljivo hrvatsko znakovlje, a osvrnuo se i na globalnu raritetnost Splita, grada sa 101 olimpijskom medaljom. Posebno je pozdravio i nazočne splitske olimpijce: Željka Jerkova, Milivoja Bebića i Josipa Reića. Nakon svega, uručio je Borisu Ljubičiću HOO-ov dar - replike triju medalja, dodjeljivanih najboljim sportašima na Mediteranskim igrama u Splitu 1979. godine.

O Ljubičiću je riječima punim zahvale govorio i glavni tajnik MOMI-ja Iakovos Filippousis, a u brojnim izaslanstvima iz država-članica mediteranskog pokreta, svečanosti su nazočili i članovi Izvršnog odbora udruge. Od domaćih uglednika, svečanosti su nazočili župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, aktualni splitski gradonačelnik Tomislav Šuta i bivši gradonačelnik Andro Krstulović Opara.

U dojmljivoj prezentaciji Boris Ljubičić je sažeo sav idejni i kreativni put koji je vodio do izrade službenog znaka mediteranskog pokreta i znamenite Sredozemne medvjedice za MIS-a 1979. O samom priznanju je rekao:
– Do sada sam priznanja dobivao iz dizajnerskog i kulturološkog prostora, a ovo dolazi iz sportskog. Držao sam da je sport jako važan za dizajn jer ima veliku distribuciju, dakle, ljudi prate sport i ako radite za sport, svi će to vidjeti. U ono vrijeme taj znak je bio popularan poput pjesama Miše Kovača, iako je od same struke postojala mala rezerva, zato što je, prema jednoj definiciji Bauhausa - dizajn ono što se može nacrtati, a ovaj znak je bio spoj pravilnog i nepravilnog. Ja sam to radio za Mediteranske igre u Splitu, ali sam želio, kao i pri drugim radovima, napraviti nešto apsolutno, da predstavlja pun pogodak, zato što sam Sinjanin, a mi volimo gađati u sridu…

Svečanost u Vili Dalmaciji moderirao je Frano Ridjan, a u zabavnom dijelu nastupila su 4 tenora (Đani Stipaničev, Marko Pecotić, Filip Hozjak i Vladimir Garić).

Ugovor o prijenosu prava koja se odnose na službeni znak MOMI-ja

Ovim putem potvrđuje se da gospodin Boris Ljubičić, tvorac amblema Međunarodnog odbora Mediteranskih igara (MOMI/ICMG), ugledni dizajner i vizionar, ovim činom bezuvjetno prenosi sva moralna i autorska prava na navedeni amblem u korist MOMI-ja/ICMG-a. Ova gesta, učinjena u duhu zajedništva, nasljeđa i mediteranske izvrsnosti, odaje počast trajnom doprinosu umjetnika i bezvremenskim vrijednostima utkanim u amblem. Od dana potpisa ove izjave, CIJM stječe isključiva i neograničena prava na nekomercijalno korištenje, prilagodbu i očuvanje ovog simbola, kao trajnu počast stvaralačkom duhu koji ga je oblikovao te Igrama koje on s ponosom predstavlja. Neka ovaj dokument bude svečani svjedok povjerenja, zahvalnosti i zajedničkog cilja između dizajnera i institucije.


ŽIVOTOPIS BORISA LJUBIČIĆA

Rođen je 8. studenoga 1945. u Sinju. Ugledni je hrvatski grafički dizajner i slikar poznat po značajnom doprinosu vizualnim komunikacijama. Slikarstvo je diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1968. godine, a potom je usavršavao svoje stručno znanje kroz profesionalno usavršavanje u državama poput Finske, Irske, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Italije, Nizozemske, Izraela i Japana.

Jedno od Ljubičićevih najznačajnijih postignuća je dizajn vizualnog identiteta za VIII. Mediteranske igre, održane u Splitu 1979. godine. Njegov amblem - tri bijela kruga - koji simboliziraju jedinstvo mediteranskih zemalja na tri kontinenta - postavljeni na tamnoplavoj pozadini koja predstavlja more, uhvatili su bit zajedničke geografije i kulturne povezanosti regije. Ovaj snažan simbol kasnije je usvojen kao stalni amblem Međunarodnog odbora Mediteranskih igara (MOMI/ICMG), postavši vizualni temelj svih sljedećih izdanja Igara.

U biti, amblem vizualno utjelovljuje službeni moto MOMI-ja: „More nas ujedinjuje sve“ - frazu koja logotipu daje značenje riječima i pojačava Ljubičićevu sposobnost da identitet i vrijednosti prevede u bezvremenski dizajn. Osim toga, Ljubičić je odigrao ključnu ulogu u oblikovanju nacionalnog vizualnog identiteta Hrvatske, posebno kroz svoju inovativnu upotrebu crveno-bijelog kariranog uzorka - koji je reinterpretirao s povijesnog grba - kao ujedinjujućeg vizualnog koda. Taj ikonični uzorak od tada je postao sinonim za hrvatsku baštinu, ukrašavajući sportsku opremu nacionalnih momčadi i odmah brendirajući Hrvatsku kao modernu naciju kroz svoj prepoznatljiv, kohezivni dizajn. U dizajnerskom smislu, Ljubičić je učinkovito brendirao Hrvatsku kao naciju - uspostavljajući vizualnu dosljednost u sportu, institucijama i javnom identitetu. Njegov projekt New Look Croatia primijenio je svoj karirani motiv na logotipe, dresove, tisak, TV i još mnogo toga - ugrađujući ga u svaki aspekt reprezentiranja nacije. Kao rezultat toga, gdje god se pojavi hrvatski uzorak, on označava jedinstvo, povijest i nacionalni ponos.

Ljubičić je izradio i logotipe ključnih hrvatskih institucija - Hrvatske radiotelevizije (HRT), Hrvatske turističke zajednice, Ministarstva kulture, Hrvatskog skijaškog saveza, Zagrebačkog velesajma i mnogih drugih, osiguravajući da karirani dizajn prožima ne samo sport, već i kulturu, medije i turizam. Tijekom karijere, Ljubičić je primio brojna međunarodna priznanja i bio je ključna osoba u promicanju važnosti dizajna u Hrvatskoj. Igrao je ključnu ulogu u osnivanju Studija dizajna na Sveučilištu u Zagrebu i bio je aktivni član Hrvatskog dizajnerskog društva.


 HOO/Vinko Knežević Foto: Jozo Čabraja

Istaknuto iz fotogalerije

Fotogalerija

fotografije

HZSN - Fotogalerija
  • nogomet po snijegu
    nogomet po snijegu

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • hokej
    hokej

    Foto: Igor Šoban/PIXSELL

  • nogomet - gol
    nogomet - gol

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • rukomet
    rukomet

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • košarka
    košarka

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • hokej na ledu
    hokej na ledu

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • nogomet - golman
    nogomet - golman

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • atletika
    atletika

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • nogomet - lopta
    nogomet - lopta

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • skok u vis
    skok u vis

    Foto: Igor Kralj/PIXSELL

  • nogomet - penal
    nogomet - penal

    Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

  • sport s invaliditetom
    sport s invaliditetom

    Foto: Matija Habljak/PIXSELL

  • sport na vodi
    sport na vodi

    Foto: Marko Prpic/PIXSELL

  • plivanje
    plivanje

    Foto: Marko Prpić/PIXSELL

  • stolni tenis
    stolni tenis

    Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

NAŠA poslovna banka

  • karlovacka banka

NAŠA putnička agencija

  • BTravel

Prijatelji HZSN-a

  • atlantic
  • jadrolinija
  • zak
  • HNS
  • brodarić promet
  • sc karlovac
  • Hostel Bedem
  • tpr
  • lin
  • svezakucuidom
  • cotrullis
  • karlovacko
  • hostel karlovac
  • tdsitotisak
  • grawe